Leasing samochodu osobowego

Decydując się na zakup auta osobowego, powinieneś rozważyć różne możliwości finansowania. Najprostszym sposobem jest kupno za gotówkę, jednakże większości osób pozostaje wynajem długoterminowy lub kredyt samochodowy. Wciąż jednak mało ludzi decyduje się na auto osobowe w leasingu. To błąd, gdyż niesie on za sobą wiele wymiernych korzyści zarówno dla przedsiębiorców, jak i Klientów indywidualnych. W przypadku prowadzenia własnego biznesu pozwala odliczyć część kosztów uzyskania przychodu. Z kolei dla osób nieprowadzących działalność gospodarczą dobrą informacją będzie brak wpływu na zdolność kredytową.

Samochody osobowe w leasingu

Istotą leasingu samochodu osobowego jest fakt, że właścicielem pojazdu pozostaje firma oferująca finansowanie. Jest to tzw. leasing operacyjny. Wiąże się on z pewnym minimalnym okresem, na jaki można zawrzeć umowę. Oczywiście po upłynięciu tego czasu masz prawo do wykupu – preferencyjna wartość samochodu jest zazwyczaj o wiele niższa niż rynkowa. Warto wiedzieć, że z tej formy finansowania możesz korzystać nie tylko w przypadku pojazdów, lecz również sprzętu komputerowego i oprogramowania czy też wyposażenia biura.

Leasing samochodu osobowego a koszty

Wybierając leasing na samochód osobowy – w zależności od jego rodzaju – masz możliwość skorzystania z wielu przywilejów podatkowych. Od podatku VAT możesz odliczyć część wydatków związanych z autem, m.in.:

 • kwotę raty leasingowej;
 • wpłacony wkład własny;
 • faktury za paliwo;
 • opłaty za przeglądy techniczne;
 • koszty serwisowania;
 • zakup wyposażenia dodatkowego.

Nie wpływa on również na Twoje możliwości kredytowe, a w razie problemów z płynnością finansową – chroni majątek przed egzekucją komorniczą.

Odliczenia podatkowe są naprawdę spore. W przypadku samochodów osobowych o masie poniżej 3,5 t istnieją aktualnie dwie stawki, zależne od specyfiki użytkowania, tj.:

 • ulga 50%, jeżeli użytek jest mieszany (zarówno cele firmowe, jak i prywatne);
 • ulga 100% w przypadku wykorzystania go tylko do celów prowadzonej działalności.

Nowo powstałe firmy zazwyczaj nie mają dużego budżetu. Dzięki możliwości odliczenia części opłat leasingowych mogą one zminimalizować i lepiej zoptymalizować koszta operacyjne.

Leasing operacyjny pojazdów osobowych

Jednym z najpopularniejszych rodzajów umowy leasingu jest leasing operacyjny. W jego wypadku samochody osobowe pozostają własnością firmy udzielającej finansowania. Ma to szereg zalet, a jedną z nich jest fakt, że w przypadku niepowodzenia i utraty płynności finansowej, pojazd po prostu wraca do prawowitego właściciela. Nie ma więc ryzyka objęcia nadzorem komornika.

Wśród korzyści płynących z zakupu elementów firmowej floty poprzez tego rodzaju leasing samochodu osobowego warto wymienić:

 • minimalizację kosztów zakupu i utrzymania pojazdów firmowych;
 • raty leasingowe, od których podatek VAT możesz odliczać co miesiąc;
 • możliwość wrzucenia w koszty wszystkich wydatków eksploatacyjnych;
 • brak obowiązku traktowania auta osobowego jako środka trwałego.

Warto zdecydować się na ten korzystny leasing również wtedy, gdy nie zależy Ci na okresie jego trwania krótszym niż 24 miesiące. Niezależnie od tego, jaki rodzaj pojazdu jest Ci potrzebny – może to być również auto dostawcze, ciężarowe, a nawet sportowe, zakupione w celach czysto wizerunkowych.

Kupno auta poprzez leasing finansowy

Drugim, równie powszechnym sposobem finansowania jest leasing finansowy. Jest on odmienny w stosunku do leasingu operacyjnego. Czym się charakteryzuje?

 • W tym przypadku właścicielem samochodu od początku jest jego faktyczny użytkownik – przedsiębiorca lub osoba prywatna.
 • Podatku VAT od rat leasingowych nie można rozliczać co miesiąc, gdyż jest on naliczany od razu, na samym początku.
 • Masz możliwość ustalania krótkich, nawet kilkumiesięcznych okresów trwania umów leasingu (w przypadku modelu operacyjnego jest to minimum 40% czasu amortyzowania się środka trwałego).
 • Możesz wpisać auto do ewidencji środków trwałych.

W tej opcji również nie musisz się martwić o problemy wynikające ze złej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Oczywiście nie należy tego z góry zakładać, ale w razie utraty płynności nie ma obaw o zajęcie komornicze. Zobowiązanie nie wpływa w żaden sposób na Twoją zdolność kredytową. Leasing operacyjny i finansowy to niejedyne rozwiązania dostępne na rynku. Nasi doradcy z przyjemnością przedstawią Ci wszelkie dostępne opcje finansowania.

Operacyjny czy finansowy – który leasing jest lepszy?

W przypadku leasingu samochodu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należałoby zadać kilka pytań, które nakierują Cię na odpowiednie tory.

 • Czy zależy Ci na comiesięcznym odliczeniu podatku VAT, czy jednorazowym od wartości pojazdu?
 • Chcesz dokonać wpisu do ewidencji środków trwałych czy nie jest to konieczne?
 • Zależy Ci na długim czy bardzo krótkim okresie leasingowania, a może to dla Ciebie nieistotne?
 • Chcesz być od razu prawnym właścicielem czy wystarczy Ci możliwość wykupu po zakończeniu trwania umowy?
 • Czy zależy Ci na możliwości wliczania w koszty uzyskania przychodu wszelkiego rodzaju wydatków związanych z eksploatacją?

Te kwestie odróżniają obydwa rodzaje finansowania. Odpowiedź na te pytania pozwoli Ci lepiej zrozumieć swoje potrzeby, a nam doradzić korzystniejszą opcję.

Istnieje jeszcze kilka rodzajów taniego leasingu, o których tylko wspominamy w tym miejscu. Są to m.in.: zwrotny, bezpośredni oraz konsumencki. Ten ostatni przeznaczony jest dla osób prywatnych, które również otaczamy fachową opieką.

Leasingowanie czy kredytowanie – samochód w działalności gospodarczej

Zapewne wielu z Was się zastanawia czy samochód osobowy w leasingu to rzeczywiście lepsze rozwiązanie niż zwykły kredyt. Nie obciążasz nim swojej zdolności kredytowej. Początkowo auto nie może być własnością leasingodawcy (jeżeli nie korzystasz z modelu leasingu finansowego), ale gdy wygaśnie umowa leasingu, możesz dokonać wykupu pojazdu za kwotę dużo mniejszą od jego rzeczywistej wartości.

Doradzimy Ci najlepszy model finansowania zakupu samochodu dla firmy

Nie musisz się martwić brakiem gotówki, jeżeli wartość samochodu jest wysoka. Nasi doradcy pomogą Ci wybrać najlepszy model finansowania dla Ciebie i Twojego nowego pojazdu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu rozumiemy potrzeby przedsiębiorców. Z nami możesz wziąć w leasing również maszyny przemysłowe, sprzęt komputerowy, specjalistyczne oprogramowanie i wyposażenie biura.